Markering af Auschwitzdag - International Holocaust mindedag andre steder i Danmark
International Holocaust-mindedag
Markering af Auschwitzdag andre steder i landet
Det er ikke kun i København at Auschwitzdag - International Holocaust mindedag bliver markeret. I Odense og Aarhus vil der sædvanen tro, også blive afholdt arrangementer som du kan læse mere om forneden.
I Odense foregår det på Syddansk Universitet, hvor Netværket for Nazisme- og Holocauststudier markerer dagen, med et offentligt eftermiddagsmøde på SDU i Odense. Det foregår kl. 16.00-18.00 i auditorium U300, Syddansk Universitet, Campusvej 55, 5230 Odense. Emnet er i år ”Oktober 1943: flugt, eksil og hjemkomst”. Kirsten Davidsen, der som 15-årig måtte flygte til Sverige, da den tyske besættelsesmagt slog til imod Danmarks jøder, vil fortælle om sine oplevelser og om flugtoplevelsens langsigtede konsekvenser i samtale med Jens-Chr. Hansen. I et kort foredrag vil Therkel Stræde ridse baggunden op. Som afslutning er NNHS vært ved øl, vand og lidt snacks. Tilmelding senest 25. jan. pr. mail til therkel@hist.sdu.dk
I Aarhus bliver dagen også markeret. Det foregår i Helsingør Theater i Den Gamle By. Her vil historikerne Søren Werther Kjær Rasmussen og Klaus Bertelsen holde hver deres oplæg. Du kan læse mere om arrangementet lige her, hvor du også kan købe billetter til foredragene.
